Otevřený dopis obyvatel Uhelné
ministru životního prostředí České republiky Richardu Brabcovi
Vážený pane ministře,
pár desítek lidí… tolik je stálých obyvatel malebné vesničky jménem Uhelná, která se nachází na návrší na samé severní hranici ČR, v těsném sousedství Polska. Nenechte se zmást názvem, který by mohl evokovat šedou a ponurou průmyslovou končinu. Název vznikl díky tomu, že se zde v minulosti v milířích vyrábělo uhlí dřevěné. Nyní jsme se bohužel ocitli v situaci, kdy obří polský hnědouhelný důl Turów možná na 25 let dramaticky negativně ovlivní život v naší vesnici. Ačkoli je nás pouze hrstka, tisíce dalších lidí v pohraničí jsou ohroženi možným úbytkem spodní vody. Abyste měl představu, v jakém měřítku se pohybujeme: důl Turów, virtuálně přenesený na území Prahy, by spolkl Staré a Nové město, Žižkov, Vinohrady a Holešovice. Krajské město Liberec se na plochu dolu vejde celé.
Společnost PGE za poslední desítky let vytěžila uhlí z velké části výběžku polského území, který je vklíněný mezi ČR a Německo. Bez jakýchkoli skrupulí a ochranných opatření nyní PGE plánuje rozšířit důl přímo na hranici s ČR a zde těžit dalších 25 let. Nám, obyvatelům poklidné vesničky, tak hrozí posunutí těžební jámy na sotva kilometr od hranice našich pozemků, což nevyhnutelně způsobí zásadní nárůst už tak nepříjemného hluku a prašnosti. A co víc, místo výhledů na pole, lesy a aleje se nám odkryje zblízka a nadhledu pohled na většinu brutálně zdevastované „krajiny“ těžební jámy. Uhelná se tak během pár let může proměnit v sociální past, kde hodnota nemovitostí klesne na zlomek své současné výše. Kromě rozšíření dolu má dojít také k jeho zahloubení o dalších několik desítek metrů, což naprosto nepochybně přinese obrovské problémy s vodou pro tisíce lidí v Libereckém kraji, kteří v blízkosti dolu žijí.
Vzpomeňme, jak ČR musela složitě obhajovat spuštění Temelína, který se nachází 60 km vzdušnou čarou od našich hranic s Rakouskem. Představme si, jak by kterýkoli z našich sousedů pravděpodobně reagoval, kdyby se měl český hnědouhelný důl posunout až k samé státní hranici. Z našeho pohledu je dosavadní aktivita MŽP zcela odpovídající velikosti problému, kterému musí čelit jak Uhelná, tak celý Liberecký kraj v otázce dostupnosti pitné vody.
My děláme maximum – snažíme se na téma upozorňovat, sepsali jsme vlastní připomínku k procesu EIA, spolupracujeme se všemi, kdo o to projeví zájem. Naše snaha ale nemůže být úspěšná, aniž byste jako nejpovolanější osoba vyvinul veškeré úsilí, směřující ke znemožnění rozšíření dolu směrem ke hranicím s naší republikou. Ze všech zainteresovaných osob máte právě Vy největší možnost se rozšíření dolu postavit, ať už formou bilaterálních jednání s polským protějškem, přenesení toho tématu na půdu EU apod.
Žádáme Vás o rychlé jednání v této věci, jelikož platné povolení k těžbě společnosti vyprší 30.4.2020 a na území budoucí těžby již nyní probíhají veškeré přípravné práce, včetně kácení hektarů lesů (v důsledku čehož se nám již nyní otevírá výhled do těžební jámy).
Abyste se mohl o velikosti problému přesvědčit na vlastní oči, zveme Vás k přátelskému setkání v naší opravené kapli.
Za obyvatele Uhelné členové osadního výboru:
Milan Starec, Uhelná 4, 463 34 Hrádek nad Nisou (milanstarec@seznam.cz)
Daniel Gabryš, Uhelná 34, Hrádek nad Nisou (dan@atelier-gabrys.cz)
Publikováno dne: 21.8.2019